Dlaczego warto mieć psa?


 

 

Dlaczego  warto mieć psa???….. bo Pies powinien być zapisywany na receptę !!!

Decyzja aby Sonia – śliczna maleńka toyka rosyjska stała się członkiem mojej rodziny była jedną z najlepszych w moim życiu …. a to co w nim zmieniła nie da się opisać …. a dlaczego mogło tak się stać poniżej

👍Potrafi działać jak pigułka na nadciśnienie, cholesterol i alergie. Pomaga też obniżyć poziom hormonów stresu

👍Głaskanie psa jest po prostu przyjemnością, relaksuje, obniża poziom stresu (w tym jego głównego hormonu – kortyzolu).

👍Pies daje też wielu osobom poczucie bezpieczeństwa, . Poza tym dowiedziono naukowo , że psom nie podobają się ci, którzy zadzierają z ich właścicielami.

👍Uczeni uważają, że psy są uznawane za najlepszych i najwierniejszych przyjaciół człowieka m.in. dlatego, że przez tysiące lat koewolucji związały nas hormony, w tym oksytocyna określana mianem „hormonu więzi”.

👍Okazuje się, że oba gatunki – ludzki i psi – wydzielają oksytocynę pod wpływem wzajemnych kontaktów! To prawdziwa fizjologiczna przyjaźń.

👍Japońscy uczeni odkryli, że psy i ich właściciele doświadczają nagłego wydzielenia się oksytocyny, kiedy patrzą sobie nawzajem w oczy. To właśnie m.in. może stać za uczuciem rozluźnienia i spadkiem poziomu stresu przypisywanym kontaktom psio-ludzkim.

👍Psy zmniejszają poczucie samotności i izolacji, 70 proc. rodzin przyznaje, że z psem ich życie domowe stało się weselsze, posiadanie psa podnosi w dziecku poczucie własnej wartości, towarzystwo czworonogów pomaga dzieciom lepiej znieść poważną chorobę lub śmierć rodziców, psy zmniejszają stres przed egzaminami.

👍Głaskanie i przytulanie zwierzaka wycisza i relaksuje, ale także, jak twierdzą psycholodzy, pozwala zachować wrażliwość. Powoduje, że dłużej pozostajemy otwarci na ludzi i nie popadamy łatwo w zgryźliwość. A to zmniejsza też ryzyko chorób somatycznych.

👍Medycyna od niedawna także na poważnie zajmuje się wpływem zwierząt domowych na nasze zdrowie. Pies w domu zmniejsza ryzyko chorób serca – twierdzi wręcz Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne.

👍Dotychczas uczeni udowodnili, że pies w domu może być doskonałą „pigułką” obniżającą ciśnienie krwi, a nawet poziom cholesterolu i trójglicerydów! Kontakt z nim spowalnia pracę serca i reguluje uwalnianie adrenaliny.

👍Niektóre badania nawet sugerują, że właściciele zwierząt domowych (każdego rodzaju) częściej przeżywają po zawale serca – samo posiadanie psa zwiększa naszą szansę na przeżycie o 3 proc.

👍Naukowcy z Instytutu Weterynaryjnego University of California przekonują, że z kolei spanie z psem działa jak szczepionka uodparniająca – chroni przed przeziębieniem, chorobami dróg oddechowych i zatruciami pokarmowymi.

👍Mając psa wprowadzamy do swojego otoczenia trochę dobroczynnego brudu. Pył, który jest w domu, gdzie mieszka pies, zawiera mikroby, które wpływają na skład flory bakteryjnej naszych jelit, zmniejszając ryzyko rozwoju alergii.

👍Ponad dekadę temu Amerykanie przyjrzeli się zdrowiu dzieci mieszkających z psami i odkryli, że maluchy rzadziej miały alergie i chorowały na astmę niż dzieci wychowujące się bez tych zwierząt w domu.

👍Posiadacze psów są też po prostu bardziej aktywni, częściej wychodzą na zewnątrz – muszą przecież wyprowadzić psa na spacer.

👍Amerykańscy uczeni z Uniwersytetu Missouri-Columbia wykazali, że codzienny godzinny spacer z czworonogiem wpływa korzystniej na stan zdrowia niż spacer w towarzystwie innego człowieka. Taka przechadzka jest według nich bardziej aktywna

There is no more story.
Next Kuchnia i medycyna

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × trzy =